Aktuality

Bezručova 323/7,
400 01 Ústí nad Labem

475 201 879
msklise@volny.cz

Poprvé do školky

Jak se připravit?

Nástup do školky znamená, že se z batolátka stává definitivně „velký“ kluk nebo holka. U některých dětí proběhne proces adaptace hladce, někdy ale může trvat až dva měsíce, než si dítě na nové prostředí zvykne. Zvlášť bolestné bývá ranní loučení s plačícím dítětem v šatně mateřinky.

Jak připravit dítě do školky, aby byl start co nejpohodovější?

  • Celodenní pobyt v mateřské školce hned od prvního dne je pro dítě nepřiměřenou zátěží, proto je vhodnější dobu strávenou ve školce prodlužovat postupně.
  • Nedávejte dítěti najevo, že je ve školce za trest nebo proto, že na něj nemáte čas. Voďte jej do školky s tím, že je to pro něj zábava a nový zážitek.
  • K nepohodě ve školce přispívá také ranní spěch a nervozita. Snažte se večer připravit na druhý den a i vy choďte spát trochu dřív, abyste ráno byli v lepší kondici než obvykle.
  • Oblečení a věci do školky připravujte společně s dítětem, aby je lépe rozpoznalo. Ukažte mu, kam jeho věci v šatně nebo ve třídě ukládáte. Pokud to zvládne, nechte ho, aby si vše uložilo samo.
  • Každé ráno si povídejte s dítětem, jak bude den probíhat, kdo a kdy ho přijde do školky vyzvednout. Dodržujte dohodnutý čas. Dítě se ještě nedokáže orientovat v čase, a proto mu pravidelnost v průběhu dne a týdne přináší pocit větší jistoty a bezpečí.

Důležité je všechno vyposlechnout, pochválit, divit se.
Rodiče by měli sdílet nadšení dítěte i jeho rozhořčení.

  • Zpočátku by se dítě nemělo nutit do činností a hry. Není nic divného na tom, když vám učitelka první týden řekne, že dítě jen sedělo a pozorovalo dění. Neznamená to, že se dítěti ve školce nelíbí, jen v sobě zatím nemá tolik odvahy. Proto večer doma dítěti neříkejte, co má a nemá druhý den dělat. Povídejte si s ním, co ve školce vidělo, co se mu líbilo, ale neklaďte na něj požadavky, že si musí hrát a zapojovat se do činností. Učitelky děti do režimu školky časem přirozeně zapojí.
  • Zajímejte se o to, co bylo ve školce. Nepokládejte ovšem dítěti nedůležité otázky co jste měli k jídlu, na které leckdy dítě ani neumí odpovědět, ale důležité s kým sis hrála, vozila sis ten modrý kočárek? Důležité je všechno vyposlechnout, pochválit, divit se. Rodiče by měli sdílet nadšení dítěte i jeho rozhořčení.

Co když dítě po odchodu rodiče ze školky pláče?

Ranního pláče se neděste. Někdy rodiče odcházejí od dítěte za velkého pláče, ale sotva se za nimi zavřou dveře, dítě ztratí pojem o čase, najde si zábavu mezi vrstevníky, zapojí se do činností a čas strávený ve školce mu uteče daleko rychleji než vystresovanému rodiči v práci. Nemá smysl loučení před odchodem prodlužovat. Také není vhodné, aby se rodič po rozloučení s dítětem opakovaně vracel do třídy a snažil se ubezpečit, že je dítě v pořádku. Rodiče by měli důvěřovat profesionálům, není nutné každou hodinu telefonovat. Kdyby nastal skutečný problém, učitelky by samy zatelefonovaly. Nemělo by vás zarazit ani to, když si přijdete pro dítě a ono se rozpláče, když vás uvidí, je to přirozená reakce. Hlavně dítě nelitujte, že muselo být přes den samo bez vás, to mu rozhodně neprospěje!